MBDOU "Materská škola č. 30" Mestský obvod Shatursky, Moskovský región
Abstrakt OOD formou vyučovacej hodiny s využitím IKT techniky
na tému: „Učíme sa hrou“(prípravná skupina)
Maminova Natália Alexandrovna
učiteľ psychológ
Vysvetľujúca poznámka k prezentácii
"Učenie hrou"
Účely použitia prezentácie:
- Rozvoj prvkov logického myslenia a schopnosti zovšeobecňovať
- Učiť predškolákov „pracovať podľa pravidiel“.
Spôsoby práce s prezentáciou:
- prezentácia
- určenie formy práce pomocou predloženej snímky (práce po jednom, vo dvojiciach, všetci spolu)
určenie typu práce pomocou prezentovanej snímky (dynamická pauza, vizuálna gymnastika, prstové cvičenia, hra)
- hranie hry „Štvrté koleso“
Zhrnutie vzdelávacích aktivít s využitím IKT v prípravnej skupine na tému:
"Učenie hrou"
Integrácia vzdelávacích oblastí:
kognitívny vývin, sociálno-komunikačný vývin
Smer – vývojový;
Forma organizácie je frontálna, párová.
Typ lekcie – komplexná;
Čas: 30 minút;
Vzdelávacia a metodická podpora:
- Sharokhina V.L. „Psychologická príprava detí na školu“;
- Artsishevskaya I.L. „Psychologický výcvik pre budúcich prvákov“;
- Rudenko T.A. „Psychologická príprava na školu. Rok pred školou. Od A po Z";
- Tsukerman G.A., Polivanova N.K. "Úvod do školského života."
.Cieľ: príprava starších predškolákov na školu prostredníctvom formovania univerzálnych predpokladov pre výchovno-vzdelávaciu činnosť a potrebných zručností.
Úlohy:
v Vzdelávacie:
ü Precvičiť si schopnosť nájsť v predmetoch spoločné znaky, pomenovať zovšeobecňujúce slovo.
ü Rozvíjať schopnosť „pracovať podľa pravidiel“.
v Vzdelávacie:
ü Rozvíjať mentálne operácie (schopnosť klasifikovať a zovšeobecňovať).
ü Rozvíjať kognitívne procesy (logické myslenie, pamäť, sluchovú a zrakovú pozornosť, súvislú reč).
ü Rozvíjať koordináciu ruka-oko.
ü Rozvíjať vizuálno-priestorovú orientáciu.
ü Rozvíjať základné zručnosti sebaúcty .
ü Rozvíjať fantáziu a predstavivosť.
ü Rozvíjať jemné motorické zručnosti
v Vzdelávacie:
ü Pestovať u predškolákov pozitívny vzťah k sebe, k iným a ku škole.
ü Rozvíjať samostatnosť, schopnosť pracovať v tíme, vo dvojici a schopnosť vyjednávať.
ü Zvýšiť záujem detí o rozvojové aktivity na prípravu do školy prácou s multimediálnym zariadením.
V triedach sa využívajú technológie: šetriace zdravie, hranie hier, informácie a komunikácia.
Vybavenie: multimediálne vybavenie, laptop, list od Dunno; listy papiera rozdelené do 9 buniek; jednoduché ceruzky, farebné ceruzky, sada figúrok pre úlohu „Najnepravdepodobnejšie“, okvetné lístky 3 farieb (červená, žltá, modrá).
Počas celej hodiny sa na snímkach s úlohami objavujú ikony (podľa G.A. Tsukermana), pomocou ktorých deti určujú, aký typ práce ich čaká (pracujeme po jednom, pracujeme vo dvojiciach, všetci spolu).
Priebeh lekcie:
Organizačná a motivačná časť: (3 min.)
Psychológ vyzve deti, aby sa postavili do kruhu. Upozorňuje na projektor, na ktorý sa budú obracať počas celej hodiny (sledovať diapozitívy).
Cvičenie „Rozdeľte sa do dvojíc“ (1 min.)
Cieľ: vytvorenie nálady na lekciu.
Deti dostanú karty s nakreslenými polovicami rôznych predmetov (napríklad mrkvy, uhorky, jablka atď.). Ak nájdete svoju spriaznenú dušu od suseda, získate celý predmet.
Na príkaz psychológa deti hľadajú druhé polovice svojich obrázkov a postavia sa spolu. Tak vznikajú dvojice.
Cvičenie „Poďme sa pozdraviť“ (1 min.)
Cieľ: vytváranie emocionálne pozitívnej nálady v skupine.
Psychológ: „Navrhujem, aby ste sa pozdravili, pozdravili sa. Pozdravíme sa vo dvojici, ako stojíme, ale nezvyčajným spôsobom. Keď raz tlieskam, treba si podať ruku, keď dvakrát, chrbtom, keď trikrát, treba sa objať. Buď opatrný!" ( deti vystupujú)
Psychológ: „Úžasné! Výborne!”
Herná situácia „List od rozprávkového hrdinu“ (1 min.)
- uvedenie predškolákov do „školského sveta“, informácie o pripravovanej práci, rozvoj fantázie a predstavivosti.
Učiteľ-psychológ ukáže list, otvorí ho a prečíta.
„Navrhujem ísť do krajiny poznania,
Cestou na vás čakajú rôzne úlohy.
Vedieť si s nimi poradiť
Buďte odvážni a nebojte sa!
A ja vám pomôžem na ceste
Stojí za to kráčať po ceste poznania!"
Psychológ: "Chlapci, uhádli ste, od koho je tento list?" ( detské verzie)
Psychológ: "Ako si uhádol?" ( Na obálke je nakreslené Dunno)
Psychológ: „Správne, toto je list od Dunna. A pozýva vás na plnenie úloh. Za každú splnenú úlohu od neho dostanete kytičku s písmenom napísaným na zadnej strane. Keď zhromaždíte všetky písmená, budete môcť vytvoriť slovo a zistiť, ktorá krajina poznania bola spomenutá v Dunnovom liste.
Hlavná časť: (25 min.)
1. Hra „Hádaj popis“ (snímka 2)(3 min.)
- rozvoj pozornosti, pozorovania, vizuálnej pamäte.
Na obrazovke sa objaví ikona, ktorá pracuje v skupine a po jednej (psychológ upozorňuje deti na ikony; pýta sa, čo znamenajú; potom zhrnie, že v tejto úlohe hráme ako celá skupina, ale úloha vykonáva jeden vedúci, ktorý bol vybraný, zvyšok nepomáha)
Učiteľ-psychológ: „Prvou úlohou, o ktorú nás Dunno žiada, je skontrolovať, akí sme všetci pozorní a ako dobre sa poznáme. Cvičenie na rozvoj pozornosti.
Predstavte si, že ste v lese a stratíte sa. Ako vás môžu nájsť? ( detské verzie) Správne - podľa popisu. Každý sme iný. Máme inú farbu vlasov, očí, výšku, inak sa obliekame. Navrhujem, aby ste si zahrali hru „Hádaj popis“.
Teraz sa na seba pozorne pozriete. Potom vyberieme moderátora, ktorý sa odvráti, a ja opíšem jedno dieťa. Prednášajúci musí rozpoznať podľa popisu daného dieťaťa.
Ak detský moderátor neuhádne, je požiadaný, aby sa otočil a pozrel na každého, aby našiel dieťa, o ktorom sa hovorilo.
Poznámka: za splnenie úlohy dostanú chlapci od Dunna kvetinu s písmenom „K“.
- Cvičenie „Štvrtý nepárny muž“ (snímka 3,4,5,6,7,8,9)(3 min.)
- rozvoj prvkov logického myslenia a schopnosti zovšeobecňovať .
Na plátne projektora sa pred deťmi objavia sady obrázkov (napríklad ceruzka, pero, pyramída, zošit) Deti musia uhádnuť, ktoré predmety budú nadbytočné a vysvetliť svoj výber.
Poznámka: za dokončenie úlohy dostanú chlapci od Dunna kvetinu s písmenom „L“.
2. Kineziologické cvičenia.(snímka 10)(2 minúty.)
Na obrazovke sa zobrazí ikona Poďme pracovať.
Cieľ: aktivovať činnosť mozgu, pripraviť ho na vnímanie zmyslových informácií, zlepšiť duševnú činnosť, synchronizovať prácu hemisfér, podporiť pamäť, zvýšiť stabilitu pozornosti a rozvoj motoriky.
1) "Päsť, rebro, dlaň"
Dieťaťu sú zobrazené tri polohy ruky na rovine stola, ktoré sa postupne nahrádzajú. Dlaň na rovine, dlaň zovretá v päsť, dlaň s hranou na rovine stola, narovnaná dlaň na rovine stola. Dieťa robí test spolu s učiteľom, potom spamäti na 8-10 opakovaní motorického programu. Test sa vykonáva najprv pravou rukou, potom ľavou a potom oboma rukami pri sebe. Pri zvládnutí programu alebo pri problémoch s jeho realizáciou učiteľ vyzve dieťa, aby si pomohlo povelmi („päsť-rebro-dlaň“) vyslovenými nahlas alebo potichu.
2) "Hrali sme dobre..."
Deti položia ruky na stôl: jednou dlaňou nahor, druhou dlaňou nadol. Potom na slová štvorveršia deti vymenia dlane: tá, ktorá bola dole, sa stáva hore, tá, ktorá bola hore, je položená dole.
Hrali sme v pohode
Palacinky boli vyprážané.
Tak to opražíme, otočíme,
A začnime hrať znova.
3) "prsteň"
Striedavo a čo najrýchlejšie pohybujte prstami, pričom ukazovák, prostredník atď. spojte do krúžku s palcom. Test sa vykonáva v priamom (od ukazováka po malíček) a v opačnom poradí (od malíčka po ukazovák). Najprv sa cvičenie vykonáva s každou rukou samostatne, potom spoločne.
Pedagogický psychológ: "Čo si myslíte, že nám Dunno navrhuje?" ( detské verzie)
3. Vizuálna gymnastika „Pomôžme svojim očiam“.(snímka 11)(1 minúta.)
Jeden dva tri štyri päť! ( trieť si dlane, kým sa nezahrejú)
Pomôžme očiam
Zaspi rýchlo ( položte dlane na oči na 1-2 sekundy),
A teraz sa prebudili masírujte si oči päsťami),
Otočená doľava - doprava ( pohyby očí vľavo - vpravo bez otáčania hlavy)
A usmievali sa! ( otvor oči dokorán, usmievaj sa)
- Hra "Piktogram" (snímka 12)(5 minút.)
Na obrazovke sa zobrazí ikona práce ( deti odpovedajú zdvihnutím ruky).
- rozvoj nepriameho zapamätania a jemných motorických zručností.
Deťom sa ponúka list papiera rozdelený na štvorce a jednoduché ceruzky.
Psychológ číta slová a frázy. Deti robia malé náčrty tohto slova alebo frázy. Potom si musia zapamätať všetky pomenované slová a frázy zo svojich náčrtov. Navrhované slová ( dieťa, tvrdá práca, zábavný deň, les, zima, darček, obľúbená hračka, noc, smutný človek).
Poznámka: za splnenie úlohy dostanú účastníci kvetinu s písmenom „O“
- Dynamická pauza „Ucho, ústa, nos...“ (snímka 13)(1 minúta.)
.
- rozvoj sluchovej pozornosti detí predškolského veku, prevencia únavy, odbúravanie stresu .
Deti stoja v kruhu.
Pedagogický psychológ: „Raz, dva, tri, štyri, päť.
Začnime hrať!
Vy chlapi nezívate,
A opakujte po mne.
Urob, čo hovorím
Nie to, čo ti ukážem."
Deti spolu s psychológom ukazujú pomenované časti tela, no učiteľ ich niekedy ukazuje nesprávne. Úlohou detí je počúvať a správne ukázať, čo psychológ povedal a neukázal.
- Hra „Okamžitá konštrukcia“ (snímka 13)(3 min.)
Na obrazovke sa zobrazí ikona spolupráce .
- rozvoj samostatnosti, pamäti a pozornosti, komunikačných schopností medzi sebou, upevňovanie schopnosti pracovať v miniskupinkách.
Chlapci by sa mali postaviť okolo psychológa takto: niekoľko vpredu, niekoľko vzadu, vpravo a vľavo. Deti si pamätajú svoju polohu vo vzťahu k psychológovi a vo vzťahu k sebe navzájom. Keď sa psychológ otočí, chlapci si musia spomenúť na svoju pozíciu a zaujať správne miesto. Hra sa hrá niekoľkokrát.
Poznámka: za dokončenie úlohy dostanú účastníci kvetinu s písmenom „Ш“
- Cvičenie „Najnepravdepodobnejšie“ (snímka 14)(3 min.)
Na obrazovke sa zobrazí ikona: pracujte vo dvojiciach .
- : rozvoj prvkov logického myslenia a schopnosť zovšeobecňovať. Posilnenie schopnosti práce vo dvojici a schopnosti vyjednávať.
Psychológ: „Pred vami sú sady geometrických tvarov. Rozdeľte ich do skupín"
Pri práci vo dvojiciach musia deti určiť, podľa akých vlastností možno geometrické tvary rozdeliť do dvoch skupín. Potom sa musia dohodnúť a rozhodnúť, kto bude zodpovedný za aké kritériá stanovili. ( deti vystupujú)
Učiteľ-psychológ: „Postava je nakreslená na samostatnej karte. Zo všetkých figúrok musíte nájsť tú, ktorá sa úplne líši od figúrky na karte. Potom vysvetli, prečo si to myslíš." ( postava by sa mala líšiť tvarom, farbou a veľkosťou)
Poznámka: za splnenie úlohy dostanú účastníci kvetinu s písmenom „A“
- Cvičenie „Vytvorte slovo“ (snímka 15)(2 minúty.)
Deti tvoria slovo z výsledných písmen.
Výsledné slovo je ŠKOLA.
- Úvaha „Moje hodnotenie“.(2 minúty.)
Cieľ : formovanie základných zručností sebaúcty.
Lekcia sa mi páčila a všetko mi vyšlo - červený okvetný lístok;
Lekcia sa mi páčila, ale neuspel som vo všetkých úlohách - žltý okvetný lístok;
Lekcia sa mi nepáčila a neuspela - modrý okvetný lístok.
Záverečná časť. (2 minúty.)
Deti stoja v kruhu. Učiteľ-psychológ hovorí, že toto je koniec našej hodiny a je čas sa rozlúčiť. V súlade s textom deti opakujú pohyby.
Cieľ : udržiavanie emocionálne pozitívnej nálady v skupine.
Zatlieskali si rukami
(zatlieskaj)
Dupali nohami k sebe
Všetko, čo sme tu hrali
Spomínali sme s vami
(účastníci si chytia hlavy rukami a trasú nimi zo strany na stranu)
"Zbohom!" - všetkým bolo povedané
(všetci mávnu rukou)
Master class: Typy tried s IKT
Pripravila učiteľka M.Yu.Shchitova
Cieľ:
Vytváranie podmienok pre zvyšovanie úrovne IKT kompetencie učiteľov predškolského veku pre
úspešná implementácia federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu predškolského vzdelávania
1. Lekcia s podporou multimédií.
V takejto lekcii sa ako „elektronická tabuľa“ používa iba jeden počítač.
Vo fáze prípravy sa analyzujú a vyberajú elektronické a informačné zdroje
potrebný materiál na lekciu. Niekedy môže byť veľmi ťažké nájsť potrebné
materiály na vysvetlenie témy vyučovacej hodiny, preto vznikajú prezentačné materiály
pomocou PowerPointu alebo iných multimediálnych programov.
Na vykonávanie takýchto tried potrebujete jeden osobný počítač (laptop),
multimediálny projektor, reproduktory, plátno.
Používanie multimediálnych prezentácií robí lekciu emotívnou
farebné, zaujímavé, sú výbornou vizuálnou pomôckou a
ukážkový materiál, ktorý prispieva k dobrým výsledkom vyučovacej hodiny.
Pomocou multimediálnych prezentácií sa deti učia vizuálne komplexy
gymnastika, cvičenia na zmiernenie zrakovej únavy.
Multimediálne prezentácie vám umožňujú prezentovať vzdelávacie a rozvojové
materiál ako systém jasných podporných obrazov naplnených komplexným
štruktúrované informácie algoritmickým spôsobom. V tomto prípade
zapojené sú rôzne kanály vnímania, čo umožňuje uchovávať informácie bez
len vecnou, ale aj priraďovacou formou v pamäti detí.
Účelom tejto prezentácie rozvojových a vzdelávacích informácií je rozvíjať sa
detský systém mentálnych obrazov. Prezentácia materiálu formou multimediálnej prezentácie
znižuje čas učenia a uvoľňuje zdroje zdravia detí.
Používanie multimediálnych prezentácií v triede vám umožňuje budovať vzdelávacie -
vzdelávací proces založený na psychologicky správnych režimoch
fungovanie pozornosti, pamäti, duševnej činnosti, humanizácia obsahu
učenie a pedagogické interakcie, rekonštrukcia procesu učenia a rozvoja
z hľadiska integrity.
Základom každej modernej prezentácie je uľahčiť proces vizuálneho vnímania a
zapamätanie si informácií pomocou živých obrázkov. Formy a miesto použitia
prezentácie na hodine závisia od obsahu hodiny a stanoveného cieľa
Využitie počítačových prezentácií v procese výučby detí má
nasledujúce výhody:
Implementácia polysenzorického vnímania materiálu;
Možnosť predvádzania rôznych predmetov pomocou multimediálneho projektora
a premietacie plátno v mnohonásobne zväčšenej podobe;
Kombinácia zvukových, obrazových a animačných efektov do jednej prezentácie
pomáha kompenzovať množstvo informácií, ktoré deti dostávajú zo školy
literatúra;
Schopnosť demonštrovať predmety, ktoré sú prístupnejšie neporušenému vnímaniu
zmyslový systém;
Aktivácia zrakových funkcií a zrakových schopností dieťaťa;
Počítačové prezentačné filmy sú vhodné na výstup
informácie vo forme výtlačkov veľkým písmom na tlačiarni ako podklad
materiál pre triedy s predškolákmi.
Používanie multimediálnych prezentácií vám umožňuje urobiť hodiny emocionálnymi
farebné, atraktívne, vzbudzujú o dieťa živý záujem, sú
vynikajúce názorné pomôcky a demonštračný materiál, čo prispieva k
dobrý výkon lekcie. Napríklad pomocou prezentácií na hodinách
matematika, hudba, oboznamovanie sa s vonkajším svetom zabezpečuje aktivitu detí
pri skúmaní, skúmaní a vizuálnom zvýrazňovaní znakov a vlastností
predmetov, metód zrakového vnímania, skúmania, selekcie v
subjektový svet kvalitatívny, kvantitatívny a časopriestorový
rozvíjajú sa znaky a vlastnosti, zraková pozornosť a zraková pamäť.
2. Lekcia pomocou počítača
Najčastejšie sa takéto triedy vedú pomocou tréningových programov založených na hrách.
V tejto triede sa používa niekoľko počítačov, na ktorých pracuje niekoľko ľudí.
žiakov v rovnakom čase. Pomocou elektronickej učebnice (a hry
edukačná hra pre deti (ide o elektronickú učebnicu) je metóda
programované učenie, ktorého zakladateľom je Skinner. Pracujúci s
elektronickú učebnicu, dieťa samostatne študuje látku, dopĺňa
potrebné úlohy a následne absolvuje test spôsobilosti na túto tému.
Možnosti počítača vám umožňujú zvýšiť objem informácií ponúkaných na kontrolu.
materiál. Jasná svietiaca obrazovka priťahuje pozornosť a umožňuje prepínanie
u detí vzbudzujú záujem zvukové vnímanie až vizuálne, animované postavičky, o
Výsledkom je uvoľnenie napätia. Ale dnes je, žiaľ, nedostatočné
množstvo dobrých počítačových programov, ktoré sú určené pre deti danej lokality
Vek.
Odborníci identifikujú množstvo požiadaviek na vývoj
programy pre deti:
výskumný charakter,
Pre dieťa je ľahké cvičiť samostatne,
Rozvoj širokého spektra zručností a porozumení,
Vysoká technická úroveň,
Vhodnosť podľa veku,
Zábavné.
Typy vzdelávacích programov pre deti predškolského veku
1. Hry na rozvoj pamäti, predstavivosti, myslenia a pod.
2. „Hovoriace“ slovníky cudzích jazykov s dobrou animáciou.
3. ART ateliéry, jednoduché grafické editory s knižnicami kresieb.
4. Cestovateľské hry, „akčné hry“.
5. Najjednoduchšie programy na vyučovanie čítania, matematiky a pod.
Používanie takýchto programov umožňuje nielen obohatiť vedomosti, ale aj používať
počítač pre úplnejšie zoznámenie sa s predmetmi a javmi nachádzajúcimi sa za nimi
mimo vlastnej skúsenosti dieťaťa, ale aj na zvýšenie kreativity dieťaťa; zručnosť
ovládanie pomocou symbolov na obrazovke monitora pomáha optimalizovať prechod z
vizuálno-figuratívne až abstraktné myslenie; využitie kreatívnych a
režisérske hry vytvára dodatočnú motiváciu pri formovaní výchovného
činnosti; Individuálna práca s počítačom zvyšuje počet situácií
o ktorej sa dieťa môže rozhodnúť samo.
Pri organizovaní tried tohto typu musíte mať stacionárne alebo mobilné
počítačová trieda, ktorá vyhovuje štandardom SANPiN, licencovaný softvér
bezpečnosť.
Dnes je veľa materských škôl vybavených počítačovými triedami. Ale aj tak
chýba:
Metodika využívania IKT vo výchovno-vzdelávacom procese predškolských vzdelávacích inštitúcií;
Systematizácia počítačových vývojových programov;
Jednotné softvérové a metodické požiadavky na počítačové triedy.
Dnes je to jediný druh činnosti, ktorý nie je regulovaný
špeciálneho vzdelávacieho programu. Učitelia sa musia učiť sami
pristupovať a implementovať ho do svojich aktivít.
Využívanie IKT nezahŕňa výučbu detí základmi informatiky a
počítačová technológia.
Dôležitým pravidlom pri organizovaní takýchto tried je ich frekvencia.
vykonávanie. Kurzy by sa mali konať 1-2 krát týždenne v závislosti od veku
deti 10-15 minút priamej činnosti pri PC.
3.Diagnostická lekcia.
Na vykonávanie takýchto tried sú potrebné špeciálne programy, čo je zriedkavé,
alebo pre niektoré všeobecné vzdelávacie programy vôbec neexistuje. ale
Vývoj takýchto počítačových programov je otázkou času. Prostriedkom
aplikačné programy, môžete vyvíjať testovacie úlohy a používať ich
diagnostika V procese vedenia tradičných diagnostických tried učiteľ
je potrebné zaznamenávať úroveň riešenia problémov každého dieťaťa podľa určitých
ukazovatele. Použitie špeciálnych počítačových programov nielen umožní
uľahčiť prácu učiteľovi a znížiť časové náklady (použite niekoľko
počítačov súčasne), ale tiež vám umožní uložiť výsledky diagnostiky,
pozerať sa na ne v dynamike.
Na rozdiel od konvenčných technických prostriedkov výučby informácií
komunikačné technológie umožňujú nielen nasýtiť dieťa viac
počet pripravených, prísne vybraných, vhodne organizovaných
vedomosti, ale aj rozvíjať intelektuálne, tvorivé schopnosti a čo je veľmi dôležité
v ranom detstve - schopnosť samostatne získavať nové poznatky.
Využitie počítačov vo vzdelávacích a mimoškolských aktivitách vyzerá veľmi
prirodzený, z pohľadu dieťaťa a je jedným z účinných spôsobov
zvýšenie motivácie a individualizácia tréningu a rozvoj tvorivých schopností
a vytvorenie priaznivého emocionálneho zázemia. Moderný výskum v tejto oblasti
predškolská pedagogika K.N. Motorina, S.P. Pervina, M.A. Kholodnoy, S.A. Shapkina a
Iné naznačujú možnosť ovládania počítača deťmi vo veku 3-6 rokov.
Ako je známe, toto obdobie sa zhoduje s momentom intenzívneho rozvoja myslenia
dieťa pripravujúce prechod od vizuálno-figuratívneho k abstraktne-logickému
myslenie.
Zavádzanie informačných technológií má oproti tradičným výhody
učebné pomôcky:
1. IKT umožňujú rozširovať využívanie elektronických učebných nástrojov, tzv
ako rýchlejšie prenášajú informácie;
2. Pohyb, zvuk, animácia dlhodobo priťahuje pozornosť detí a propaguje
zvýšenie ich záujmu o študovaný materiál. Dynamika vysokej triedy
podporuje efektívnu asimiláciu materiálu, rozvoj pamäti, predstavivosti,
detská kreativita;
3. Poskytuje jasnosť, ktorá podporuje porozumenie a lepšiu pamäť
materiál, čo je vzhľadom na vizuálno-figuratívne myslenie detí predškolského veku veľmi dôležité
Vek. V tomto prípade sú zahrnuté tri typy pamäte: vizuálna, sluchová, motorická;
4. Prezentácie a videoklipy vám umožňujú ukázať tie momenty zo sveta okolo vás
ktoré sa ťažko pozorujú: napríklad rast kvetu, rotácia planét
okolo Slnka, pohyb vĺn, teraz prší;
5. Môžete tiež simulovať životné situácie, ktoré sú nemožné alebo ťažké
ukázať a vidieť v každodennom živote (napríklad reprodukovať zvuky prírody;
prepravné práce atď.);
6. Využívanie informačných technológií povzbudzuje deti k hľadaniu
výskumné činnosti vrátane samostatného vyhľadávania na internete resp
spolu s rodičmi;
7. IKT sú ďalšou príležitosťou na prácu s deťmi so zdravotným postihnutím
možnosti.
So všetkými neustálymi výhodami používania IKT v predškolskom vzdelávaní existujú aj
nasledujúce problémy:
1. Materiálna základňa predškolského vzdelávacieho zariadenia.
Ako je uvedené vyššie, na organizovanie tried musíte mať minimum
zostava vybavenia: PC, projektor, reproduktory, plátno alebo mobilná učebňa. Ďaleko od toho
Všetky materské školy si dnes môžu dovoliť vytvárať takéto triedy.
2. Ochrana zdravia dieťaťa.
Uvedomujúc si, že počítač je nový výkonný nástroj pre rozvoj detí, je nevyhnutný
pamätajte na prikázanie "NEUbližujte!" Využitie IKT v predškolských zariadeniach
vyžaduje starostlivú organizáciu ako samotných tried, tak celého režimu ako celku v
v súlade s vekom detí a požiadavkami Hygienického poriadku.
Keď v miestnosti fungujú počítače a interaktívne zariadenia,
špecifické podmienky: vlhkosť klesá, teplota vzduchu stúpa,
zvyšuje sa počet ťažkých iónov, elektrostatické napätie v
zóna detských rúk. Intenzita elektrostatického poľa sa počas dokončovania zvyšuje
skrinka s polymérovými materiálmi. Podlaha musí mať antistatický náter, a
Používanie kobercov a koberčekov nie je povolené.
Pre udržanie optimálnej mikroklímy zabráňte hromadeniu statickej elektriny
elektriny a zhoršenia chemického a iónového zloženia vzduchu je potrebné:
vetranie kancelárie pred a po vyučovaní, mokré čistenie pred a po vyučovaní. triedy
So staršími predškolákmi pracujeme raz týždenne v podskupinách. V mojej práci
Učiteľ musí určite použiť sady cvičení pre oči.
3. Nedostatočné IKT – kompetencia učiteľa.
Učiteľ musí nielen dokonale poznať obsah celého počítača
programy, ich prevádzkové vlastnosti, používateľské rozhranie každého programu
(špecifiká technických pravidiel prevádzky s každým z nich), ale aj porozumieť
technické vlastnosti zariadení, vedieť pracovať v zákl
programy, multimediálne programy a internet.
Ak sa tímu predškolskej vzdelávacej inštitúcie podarí vyriešiť tieto problémy, IKT technológie sa stanú veľkým
asistent.
Využitie informačných technológií pomôže učiteľovi zvýšiť motiváciu
učenie detí a povedie to k niekoľkým pozitívnym dôsledkom:
Obohacovanie detí o vedomosti v ich obrazno-pojmovej celistvosti a emocionálnej
sfarbenie;
Uľahčenie procesu učenia sa materiálov predškolákov;
Vzbudiť veľký záujem o predmet vedomostí;
Rozšírenie všeobecných obzorov detí;
Zvýšenie úrovne používania vizuálov v triede;
Zvýšenie produktivity učiteľov.
Je nepopierateľné, že v modernom vzdelávaní počítač nerieši všetky problémy, ale
zostáva len multifunkčným technickým tréningovým nástrojom. Nie menej
dôležité sú aj moderné pedagogické technológie a inovácie v procese učenia,
ktoré umožňujú nielen „investovať“ do každého dieťaťa určitú zásobu vedomostí, ale, v
v prvom rade vytvárať podmienky na prejavenie jeho kognitívnej činnosti.
Informačné technológie v kombinácii s vhodne vybranými (resp
navrhnuté) výučbové technológie, vytvárajú potrebnú úroveň kvality,
variabilita, diferenciácia a individualizácia prípravy a vzdelávania.
Takže, použitie nástrojov informačných technológií bude tento proces
výcvik a rozvoj detí je celkom jednoduchý a efektívny, oslobodí vás od rutiny
ručne vyrábané, otvoria nové možnosti pre rané vzdelávanie.
Informatizácia vzdelávania otvára učiteľom nové možnosti pre široké spektrum
zavedenie nových metodických postupov zameraných na výučbu
zintenzívnenie a realizácia inovatívnych myšlienok výchovného, vzdelávacieho
a korekčné procesy. V poslednej dobe informácie a komunikácia
technológie (IKT) sú dobrým pomocníkom pre učiteľov pri organizovaní vzdelávania
výchovná a nápravná práca.
Na rozdiel od bežných technických učebných pomôcok, informácií a komunikácie
technológie umožňujú nielen nasýtiť dieťa veľkým počtom hotových, prísne
vybrané, vhodne usporiadané poznatky, ale aj rozvíjať
intelektuálne, tvorivé schopnosti a čo je v predškolskom detstve veľmi dôležité
– schopnosť samostatne získavať nové poznatky.
Využívanie informačných technológií vo vzdelávaní to umožňuje
výrazne obohatiť, kvalitatívne aktualizovať výchovno-vzdelávací proces v
DOW a zvýšiť jeho účinnosť.
v strednej skupine "Dobrodružstvá Mashy"
Zostavil: Lesovaya E.S.
Obsah programu:
Úlohy:
Vzdelávacie:
Aktivity:
Metódy a techniky:
Praktické
Hra,
sluchové,
Verbálne.
Vizuálne
GCD ťah
Vychovávateľ:
V širokom kruhu vidím,
Všetci moji priatelia sa postavili.
Ideme hneď
Teraz poďme doľava
Zhromaždime sa v strede kruhu,
A všetci sa vrátime na svoje miesto.
Usmejme sa, žmurkneme,
A poďme do lavíc.
Vychovávateľ:
Ahoj Masha, ako sa máš?
Masha: Ahoj, chlapci!
Išiel som navštíviť Mišku
Chcel by si ísť so mnou
Cez čistinku pozdĺž tej farebnej,
Cez most rovno do lesa,
Kde je plno – plno zázrakov?
deti: Áno!
Vychovávateľ:
Potom sa postavíme na nohy,
A s Mášou ideme na čistinku.
Ak chcete ísť na čistinu,
Musíme prejsť cez most.
A sú tu dva mosty.
(vtáky spievajúce zvuky hudby)
1. Úloha „Zbierajte kvety“
Na oživenie kvetu,
deti: Nie!
Vychovávateľ:
Snímka 2. (Položky v lese)
Vychovávateľ:
Všetci sa staviame na nohy,
A poďme si trochu oddýchnuť.
Dlane hore!
Na kolenách - facka, facka
Môžeme tlieskať za chrbtom!
A budeme sa hladkať.
Vychovávateľ:
Prísť navštíviť Mishku,
A dostali sme sa k jabloni
Ale jablká spadli z konárov.
A bežali cez les.
Vychovávateľ:
Výborne chlapci
Počítali sme v poradí.
Ideme navštíviť Mišku
A jablká si vezmeme so sebou.
4. Hádanka úloha
Máša:
Vychovávateľ:
1. Kohútik sa stretáva s úsvitom,
Matka umýva deti
Mráz na tráve ako prášok.
Aká je denná doba? (ráno)
Snímka 4. (Medveď sa sám umyje)
2. Slnko je vysoko na oblohe,
A noc je ďaleko,
Krátke stromy tieň.
Aká je denná doba? (deň)
Súmrak sa pomaly vkráda.
Zapáľte lampy, sviečky -
Prichádza tma. (večer)
4. Slnko zapadlo. Svetlo zhaslo.
Večer už odletel,
A zakráda sa za ním. (noc)
Snímka 7. (Medveď spí)
Vychovávateľ:
Povedal si všetko správne.
Vychovávateľ:
Masha, kde je Miška?
Medveď, medveď, poď von
Pozrite sa na chlapcov.
medveď:
Vychovávateľ:
Veľa sme sa naučili, Mishka,
Kým tu kráčali smerom k vám.
medveď:
Rozprávka má začiatok
Rozprávka má svoj koniec.
Komu sa darilo
Dnes dobre.
Dnes všetkých chválim
A dávam darčeky.
Pozývam vás a Mashu na návštevu,
A dSúhrn priamych vzdelávacích aktivít
v matematike s využitím IKT
v strednej skupine "Dobrodružstvá Mashy"
Zostavil: Lesovaya E.S.
Obsah programu:
Úlohy:
Vzdelávacie:
Upevniť vedomosti detí o geometrických tvaroch; precvičte si počítanie do 5; Pokračujte vo vytváraní časopriestorových zobrazení (vľavo, vpravo, v strede);
Rozvojové: rozvíjať predstavivosť, zvedavosť, pamäť a myslenie detí; Vyvolávať u detí pozitívne emócie zo stretnutia s rozprávkovými postavičkami a hry s nimi;
Výchovné: Pestovať medzi deťmi priateľské vzťahy.
Aktivity:
Hravé, komunikatívne, vzdelávacie, produktívne.
Metódy a techniky:
Praktické
Hra,
sluchové,
Verbálne.
Vizuálne
Formy práce: individuálna; nezávislý.
Vybavenie: Notebook, obrazovka, vianočné stromčeky, paraván, stromčeky, jablká, koše, listy stromov, 2 lavičky (úzka, široká, modrá látka.
Demonštračný materiál: diapozitívy
Podklady: geometrické tvary, súprava na kvetinovú lúku (veľké a malé stredy, veľké a malé modré a žlté kvety, karty.
Zdravie šetriace technológie: Fizminutka.
Integrované vzdelávacie oblasti:
Implementácia federálnych štátnych požiadaviek: integrácia nadobudnutých zručností a schopností dieťaťa prostredníctvom vzdelávacích oblastí „Kognícia“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Telesná výchova“, „Zdravie“, používanie hernej situácie počas celej hodiny , zavádzanie vývojových technológií v práci s deťmi .
Vzdelávacie zdroje: Program „Od narodenia do školy“ N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva.
GCD ťah
Deti spolu s učiteľom vstupujú do skupiny za sprievodu hudby.
Vychovávateľ:
Poďte dnu, pozrite sa na hostí.
Dobrý deň, priatelia, prišli sme sem z nejakého dôvodu.
V širokom kruhu vidím,
Všetci moji priatelia sa postavili.
Ideme hneď
Teraz poďme doľava
Zhromaždime sa v strede kruhu,
A všetci sa vrátime na svoje miesto.
Usmejme sa, žmurkneme,
A poďme do lavíc.
Deti vykonávajú cvičenia v súlade s textom.
Chlapci, vaša skupina sa zmenila na rozprávkový magický les. Takýto les sa nachádza v rozprávkach a karikatúrach. Aká je tvoja obľúbená karikatúra? Navrhujem, aby ste si pozreli moju obľúbenú karikatúru a dokončili úlohy.
Snímka 1. (Dom Máša a medveďa)
Chlapci, pozrite sa na našu magickú obrazovku. Kto podľa vás býva v tomto dome? Áno, toto je Máša z karikatúry „Masha a medveď“
Vychovávateľ:
A tu prišla na návštevu Mashenka.
Ahoj Masha, ako sa máš?
Masha: Ahoj, chlapci!
Išiel som navštíviť Mišku
Chcel by si ísť so mnou
Cez čistinku pozdĺž tej farebnej,
Cez most rovno do lesa,
Kde je plno – plno zázrakov?
Vychovávateľ: Chlapci, súhlasíte?
deti: Áno!
Vychovávateľ:
Potom sa postavíme na nohy,
A s Mášou ideme na čistinku.
Ak chcete ísť na čistinu,
Musíme prejsť cez most.
A sú tu dva mosty.
Prosím, povedzte mi (meno), čo je to za most? (úzky). A aký je tento most (názov? (široký).
Chlapci, aby sme nespadli do rieky, cez ktorý most by sme mali prejsť? (široký)
Pôjdeme za Mashenkou, nikam nespadneme.
Kráčame opatrne, dvíhame nohy k sebe.
(vtáky spievajúce zvuky hudby)
Máša: Tu je kvetinová lúka a kvety tu sú bezchybné.
Malé aj veľké, no stále nie rovnaké.
Vyberte stred a oživte kvetinu.
1. Úloha „Zbierajte kvety“
Učiteľ: Aké kvety vidíš na čistinke? (veľký a malý, žltý a modrý).
Na oživenie kvetu,
Čo by ste mali dať do stredu? (uprostred)
Ak je kvet veľký, aký veľký kruh by ste mali vložiť? (veľký). A v malom kvete, aký kruh? (malý) .
Vezmite si jeden hrnček pre seba a položte ho na kvet.
Znie to rovnako ako spev vtákov, len hlasnejšie.
Čistinka ožila a kvety rozkvitli.
Výborne moje deti, dievčatá aj chlapci.
Vychovávateľ: Kde je Mishka, nevidíš ho?
deti: Nie!
Vychovávateľ:
A hľadajte medveďa v rozprávkovom lese.
2. Úloha Didaktická hra „Priraď tvar k geometrickému útvaru“
Snímka 2. (Položky v lese)
Vychovávateľ: - Oh - oh - oh! To je zase neporiadok!
Kým sme s Mashou kráčali smerom k Miške,
V lese sme stratili veľa vecí.
Pozeráte sa na obrazovku a pomenúvate predmety.
Deti: Hodiny, obrázok, pyramída, kniha.
Učiteľ: Aké geometrické tvary vyzerajú?
Deti: (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik).
Vychovávateľ: Správne! (zvuky hudby)
Všetci pôjdeme k stolom a nájdeme tam pruhy.
Postavte na ne figúrky, len sa pozorne pozerajte.
Ktorá položka je na prvom mieste? (sledovať). Na aký geometrický útvar sa podobajú? (na kruh). Umiestnite kruh na prúžok vedľa červenej čiary. Ktorá položka je na druhom mieste? (maľovanie). Na aký geometrický útvar sa podobá? (na štvorec). A potom túto úlohu dokončite sami.
Učiteľ: Snímka 3. (Geometrické tvary)
Pozeráte sa na obrazovku a porovnávate úlohu.
Kto má všetko v poriadku, dobre, títo chlapci.
Vychovávateľ:
Všetci sa staviame na nohy,
A poďme si trochu oddýchnuť.
Dlane hore!
Clap klop! (tlieskanie nad hlavou)
Na kolenách - facka, facka
Teraz ma potľapkaj po pleciach! (tlieskanie na kolenách a ramenách).
Plieskajte sa po stranách! (facky po stranách).
Môžeme tlieskať za chrbtom!
Zatlieskajme si! (facky po chrbte a hrudi)
Vpravo - môžeme, vľavo - môžeme!
A preložme si ruky krížom krážom! (facky po hrudi vľavo a vpravo)
A budeme sa hladkať.
Aká nádhera! (hladenie tela).
Splnili ste úlohu, ale my sme ešte stále neprišli navštíviť medveďa.
Vychovávateľ:
Prísť navštíviť Mishku,
Musíte si so sebou priniesť nejaké maškrty.
A možno, bez ohľadu na to, to nájdeme.
3. Úloha Hra „Zbierajte jablká“
Masha: Chlapci, chodili sme s vami veľmi dlho,
A dostali sme sa k jabloni
Ale jablká spadli z konárov.
A bežali cez les.
Vychovávateľ: Ach, je ich toľko - Masha je tu! Aká úroda! Koľko jabĺk je pod stromčekom? (veľa). A koľko (meno) jabĺk je na strome (1). Je jeden príliš veľa alebo príliš málo? (málo)
(meno) akej farby sú jablká? (červená a zelená).
Natrháme jablká a prinesieme ich Miške. Do tohto košíka budeme zbierať červené jablká a do tohto košíka zelené jablká. (Deti zbierajú jablká do košíkov)
Pozbierali sme jablká a rozbehli sa ku stoličkám.
Spočítajme, koľko červených jabĺk sme nazbierali? (raz dva,). Teraz spočítajme, koľko zelených jabĺk ste nazbierali? (raz dva).
Prosím, povedzte mi, ktoré jablká sú viac, červené alebo zelené? (červená).
Koľko červených jabĺk je viac ako zelených? (za jedno jablko). Čo je potrebné urobiť, aby bol počet jabĺk rovnaký alebo rovnaký? (odstráňte jedno červené jablko). Čo môžeme teraz povedať o červených a zelených jablkách?
Deti: rovnako; rovnaké číslo; toľko červených ako zelených; po štyroch.
Vychovávateľ:
Výborne chlapci
Počítali sme v poradí.
Ideme navštíviť Mišku
A jablká si vezmeme so sebou.
4. Hádanka úloha
Máša:
A tu prichádzame do Miškinho domu
A pri dverách našli rôzne listy.
Vychovávateľ:
A na listoch sú hádanky, chlapi, hádajte ich.
Berieme dubový list a čítame prvú hádanku.
1. Kohútik sa stretáva s úsvitom,
Matka umýva deti
Mráz na tráve ako prášok.
Aká je denná doba? (ráno)
Snímka 4. (Medveď sa sám umyje)
Tu je ďalší kus papiera, hádaj, priateľu,
Prečítame si hádanku a čoskoro sa dozvieme odpoveď.
2. Slnko je vysoko na oblohe,
A noc je ďaleko,
Krátke stromy tieň.
Aká je denná doba? (deň)
Snímka 5. (Masha a Mishka lovia ryby v lese)
Kde je list brezy, hádaj, priateľu.
3. Deň prešiel. Slnko zapadá.
Súmrak sa pomaly vkráda.
Zapáľte lampy, sviečky -
Prichádza tma. (večer)
Snímka 6. (Masha a medveď večer pri sviečkach)
Vezmeme posledný papier a prečítame si hádanku.
4. Slnko zapadlo. Svetlo zhaslo.
Je čas, aby všetci spali. Neskorá hodina.
Večer už odletel,
A zakráda sa za ním. (noc)
Snímka 7. (Medveď spí)
Každá odpoveď je doplnená obrázkom.
Vychovávateľ:
Výborne, pomenovali ste časti dňa,
Povedal si všetko správne.
Vychovávateľ:
Masha, kde je Miška?
Masha: Pravdepodobne sedí v dome, teraz mu zavolám.
Medveď, medveď, poď von
Pozrite sa na chlapcov.
Vychovávateľ: Niečo nie je v poriadku chlapci, medveď nevychádza. Zavolajme mu spolu s Mášou.
Máša a deti: Medveď, medveď, poď von
Pozrite sa na chlapcov (vychádza medvedík)
Vychovávateľ: Dobrý deň, Mishka! Je dobré, že sme sa k vám dostali. A priniesli sme vám maškrtu.
Medveď: Ahoj dievčatá a chlapci. Ďakujem za dobrotu. Akurát som sa zobudil. (opakuj po mne)
Vstávam skoro ráno a umývam si tvár vodou,
Robím cvičenia - raz, dva, tri, opakujte po mne.
Cez deň chodím na ryby a hrám tag s Mashou.
Večer varím rybaciu polievku a vždy kŕmim Mashenkou.
Sprevádzam ju domov a utekám k jej postieľke.
V noci spím veľmi tvrdo, cmúľam si labku.
medveď:
Sadneš si na stoličky, budeš sa mi čudovať.
Kým ste prišli ku mne, aké zaujímavé veci ste našli?
Deti: Jablká, listy, kvety, geometrické tvary.
Vychovávateľ:
Veľa sme sa naučili, Mishka,
Kým tu kráčali smerom k vám.
medveď:
Rozprávka má začiatok
Rozprávka má svoj koniec.
Komu sa darilo
Dnes dobre.
Dnes všetkých chválim
A dávam darčeky.
Pozývam vás a Mashu na návštevu,
A lúčim sa s vašimi priateľmi.
Lúčim sa s vašimi priateľmi.
Integrovaná lekcia "Jesenné obrázky" v seniorskej skupine s prezentáciou
Melnikova Evgenia Alekseevna, hudobná riaditeľka, MADOU "Materská škola č. 14" "Umka", Syktyvkar, Komi Republic.Popis: Zhrnutie je zaujímavé pre hudobných režisérov, pedagógov a učiteľov ďalšieho vzdelávania. Určené na prácu s deťmi staršieho predškolského veku. Prezentáciu je možné použiť ako samostatný učebný materiál na opakovanie a štúdium farieb v mladších skupinách.
"Jesenné obrázky"
Integrovaná hodina s hudobným režisérom a učiteľom s využitím IKT pre staršie deti
Cieľ: Upevňovanie vedomostí detí o jeseni, prvotné predstavy o druhoch plodín, prírodných oblastiach.Úlohy: Rozvíjať zručnosti tímovej práce.
Upevňovanie speváckych zručností v dramatizáciách.
Rozšírte deťom obzory.
Rozvíjať hudobnú kreativitu, pamäť, myslenie.
Vštepiť lásku k prírode.
Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk.
Predbežná príprava: počúvanie hudby N.A. Rimsky-Korsakov „Veverička“ z opery „Príbeh cára Saltana“, učenie sa piesní a okrúhlych tancov o jeseni. Príprava materiálu na aplikáciu.
Vybavenie: multimédiá, jesenný a dažďový kostým, červené listy, masky (pšeničné klasy, jablká, paradajky, uhorky, kapusta, fazuľa), materiál na aplikáciu.
Priebeh lekcie
Deti vstupujú do sály veselým krokom pri hudbe a predvádzajú tanec. skladba „Through the Puddles“, autor hudby a textu neznámy.
(na konci deti sedia na stoličkách)
Vychovávateľ: Viacfarebné farby fungovali dlho,
Príroda bola krásna, ako v rozprávke.
Všetko farebné - aká krása!
Len obdivujte farby!
Žiadame vás, aby ste uhádli hádanku:
kto je tento umelec?
deti: jeseň.
SNÍMKA 1: jesenný umelec.
Vychádza jeseň (dievča)
jeseň: Ahojte chalani!
Prinášam úrodu
Obliekam stromy
Zdobím prírodu.
Kreslím rôzne obrázky:
Trochu lesa, niekedy steblo trávy,
Štíhle maľované stromy.
Chcete vidieť, ktoré?
Vychovávateľ: Chlapci, aké farby môžete vidieť na jeseň?
deti:(zoznam)
jeseň: Chcete vidieť, aké obrázky som nakreslil? Potom sa za nimi vyberieme na prechádzku.
Prstová gymnastika „Chôdza“:
Vychovávateľ: Poďme na prechádzku
(rukoväte v polohe dlaň na dlaň, prsty oboch rúk sú pevne pritlačené k sebe, palce sa rytmicky posúvajú dozadu)
A druhý – dohnať
(ukazováky odsunieme)
Tretie prsty - beh
(stredné prsty odďaľujeme rýchlym tempom)
A štvrtý - pešo
(pomaly vzdiaľte prstenníky)
Piaty prst poskočil
(rýchlo odsuň naše malé prsty)
A na konci cesty som spadol
(trasie prstami)
SNÍMKA 2: objaví sa zelený les.
Vychovávateľ: A naše prsty zabehli do lesa. Akú farbu má tento obrázok?
deti: Zelená.
Vychovávateľ: Počúvaj hudbu a povedz mi, aké zviera žije v tomto lese?
NA. Rimsky-Korsakov, „Veverička“ z opery „Príbeh o cárovi Saltanovi“
deti: Veverička.
ŠMYKĽAVKA 2: veverička.
Vychovávateľ: Aká je povaha tejto hudby?
deti: Hravý, hlasný, veselý, bystrý.
Vychovávateľ: Aby sa objavil ďalší obrázok, musíte si spomenúť, z akého diela je táto hudba? Ktorý skladateľ to napísal?
deti: Z opery „Príbeh cára Saltana“, skladateľ Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov.
SNÍMKA 3: žltý obrázok.
Vychovávateľ: Výborne! Akú farbu má obrázok?
deti:Žltá.
Vychovávateľ: Hádajte, čo jeseň maľovala na žltú.
jeseň:Čo vidíme, keď sa pozrieme cez okno?
Svieti na nás jasné svetlo...
deti: Slnko.
Vychovávateľ: Zavolajme slnko piesňou.
„Song to the Sun“, hudba. V. Ivanniková, texty piesní. N. Berendhof
SNÍMKA 3: Slnko vyšlo.
Vychovávateľ: Pozri, vyšlo slnko, čo znamená, že sa mu páčila naša pieseň. Jeseň nás priviedla do záhrady.
ŠMYKĽAVA 4: zeleninová záhrada.
Vychovávateľ: Slnko svieti na záhradu,
Ale nič na ňom nerastie.
Aby si zožal úrodu,
Musíme zavolať dážď.
jeseň: Dážď, dážď, dážď, dážď!
Na mne a na ľuďoch.
Úroda, rast rýchlo,
Pomôžte s tým, dážď!
ŠMYKĽAVKA 5: dážď.
Hra s dažďom (chlapec) „Poprosíme jeseň“, hudba. T. Lomovoy
Vychovávateľ: Hádajte, akú úrodu nám dala jeseň.
Rozdrvia sa a váľajú
Sú temperované v rúre,
A potom pri stole
Narežte nožom.
(chlieb)
Vychovávateľ: Presne tak, z čoho sa vyrába chlieb?
deti: Vyrobené z múky.
Vychovávateľ: Z čoho sa vyrába múka?
deti: Vyrobené z pšenice alebo raže.
ŠMYKĽAVKA 6: pšeničné klasy
Vychovávateľ: Pozri, jeseň nám dala pšeničné klasy!
Ako v našej záhrade
Hádanky narástli
Šťavnaté a veľké,
Sú také okrúhle.
V lete sa zelenajú,
Na jeseň sa sfarbujú do červena.
(paradajka)
Naše prasiatka vyrástli v záhrade,
Bokom smerom k slnku uháčkujte chvostíky.
Zelené prasiatka sa s nami hrajú na schovávačku.
(uhorky)
Ako som si obliekol sto košieľ,
To mi škrípalo na zuboch.
(kapusta)
Vychovávateľ: Ako sa to celé nazýva jedným slovom?
deti: Zelenina.
ŠMYKĽAVKA 6: paradajka, uhorka, kapusta.
Vychovávateľ: Vysušené na horúcom slnku
A výbuchy z strukov...
(hrach)
Aspoň to rástlo v záhrade,
Pozná noty „sol“ a „fa“.
(fazuľa)
Vychovávateľ: Ako nazvať fazuľa a hrášok jedným slovom?
deti: Fazuľa.
ŠMYKĽAVKA 6: fazuľa, hrášok.
Vychovávateľ: Pozrite sa do jesennej záhrady
Zázrak - Gule visia.
Červenkastá, zrelá strana
Dobré pre deti.
(jablko)
Vychovávateľ: Sú jablká zelenina alebo fazuľa?
deti: Ovocie!
ŠMYKĽAVKA 6: jablká.
Vychovávateľ: Poďme deti do záhrady, pozbierajme úrodu, ktorú nám jeseň priniesla.
Okrúhla tanečná hra „Jeseň je milý hosť“, hudba. atď. L. Olifirová
ŠMYKĽAVKA 7: červený obrázok.
Vychovávateľ: Pozrite sa, chlapci, aký obraz namaľovala jeseň?
deti:Červená.
Vychovávateľ:Čo môže byť na jeseň červené?
deti: bobule jarabiny, osika, javor, listy jarabiny.
ŠMYKĽAVKA 8: trs jarabiny, opad listov.
Hra s listami „Štyri stromy“, akákoľvek hudba.
Deti dostávajú červené listy rôznych stromov: dub, javor, jarabina, osika. Kým hrá hudba, „vietor kýve listy“ a deti improvizujú: behajú roztrúsené po sále, predvádzajú známe tanečné pohyby a točia sa. Hneď ako hudba prestane hrať, deti sa postavia na „kolotoč“, každé k svojmu stromu (pravá ruka hore, ľavá ruka dole). Tím, ktorý zhromaždí svoj strom rýchlejšie ako ostatní, vyhráva.
Vychovávateľ: Videli sme rôzne obrázky -
Žltá a červená
Zelená a modrá -
Veľmi pekné!
Na zelenej stretnete akúkoľvek borovicu alebo jedľu.
Na žltú - slnko jasne svieti.
Na modrej dážď zmáča chlapov.
Na červenej sú zhluky jarabín, poletujú listy.
Jeseň ako umelec zdobila prírodu.
A navrhujem, aby ste zobrazili jesenné počasie.
Aplikácia s použitím polotovarov zeleného vianočného stromčeka, žltého slnka, modrého dažďa a červených listov.
Prezentácia na tému: Jesenné obrázky
Ø Vyučovacie hry, ktoré podporujú rozvoj pozornosti pomocou interaktívnej tabule.
v Formovanie záujmu o svet počítačových hier u detí, rozvoj informačnej kultúry
v rozvoj zrakovej pozornosti; rozsah pozornosti,
v rozvoj logického myslenia, formovanie schopnosti porovnávať, analyzovať, zvýrazniť hlavné, podstatné črty predmetov
v posilnenie schopnosti rozpoznať a zobraziť rôzne emocionálne stavy
v vytváranie veselej a veselej nálady; atmosféru dobrej vôle.
§ Priestranná izba
§ Interaktívna tabuľa
§ Laptop s interaktívnou prezentáciou
§ Hudobný sprievod (laptop)
§ Humorová kocka
§ Polovičné srdce
§ obálka
Stiahnuť ▼:
Náhľad:
Zhrnutie vyučovacej hodiny učiteľa s využitím informačno-komunikačných technológií pre deti staršieho predškolského veku
“Návšteva Kompika”
Cieľ:
- Výučba hier, ktoré podporujú rozvoj pozornosti pomocou interaktívnej tabule.
Úlohy:
- Formovanie záujmu o svet počítačových hier u detí, rozvoj informačnej kultúry
- rozvoj vizuálnej pozornosti; rozsah pozornosti,
- rozvoj logického myslenia, formovanie schopnosti porovnávať, analyzovať, zvýrazniť hlavné, podstatné črty predmetov
- posilnenie schopnosti rozpoznať a zobraziť rôzne emocionálne stavy
- vytváranie veselej a veselej nálady; atmosféru dobrej vôle.
Materiálno-technické vybavenie:
- Priestranná izba
- interaktívna tabuľa
- Laptop s interaktívnou prezentáciou
- Hudobný sprievod (laptop)
- Kocka humoru
- Polovičné srdcia
- Box
- obálka
Priebeh lekcie.
Pozdrav: „lopta“.
Ahojte moji drahí! Pozri, mám kúzelnú guľu. Teraz sa pozdravíme pomocou tejto lopty. Vezmeme niť, omotáme ju (bez toho, aby sme ju príliš utiahli) okolo prsta a podáme loptu susedovi, pozdravíme ho láskavými, láskavými slovami na jeho adresu.
Ahoj Alyonushka, dnes vyzeráš veľmi dobre, som veľmi rád, že ťa vidím...
Ahoj Nikita, páči sa mi tvoja veselá nálada...
Deti sa striedajú v pozdrave.
Psychológ: Tak, chlapci, pozdravili sme sa. Pozri, niť nás všetkých spojila, pretože sme priateľskí, priateľskí, milí. (Deti si stiahnu niť z prsta. Psychológ zvinie niť do klbka.)
Psychológ: Chlapci, chcete sa hrať s magickou doskou?
Áno, chceme!
Psychológ: Tak si sadnime na koberec a pozrime sa na našu dosku!
(snímka 1)
Kompik: Ahojte chalani! Moje meno je Kompik! Pozývam vás do čarovnej krajiny poznania. Dostal si môj list?
Psychológ: Áno, Kompik, máme to! Tu to je! Poďme to otvoriť! Compik Ničomu nerozumiem, sú tu len polovičky sŕdc!
Compik: Ak chcete získať svoje polovičky, musíte dokončiť úlohy! Si pripravený?
Deti: Áno, sme pripravení!
Naša prvá úloha na tabuli:
- „Počítajte obrysy“ (doska) (snímka 2,3,4,5,6,7)
- „Nájdite chýbajúci fragment“ (snímka 8, 9, 10, 11, 12, 13)
4. Psychogymnastika.
Teraz sa poďme hrať.
Dynamická pauza: „To zvládnem aj ja“
(psychológ hovorí slová, deti vykonávajú pohyby podľa textu a vyslovujú slová: „Aj ja to dokážem“)
Kto, povedzte, môže deti opakovať tieto pohyby?
Zdvihnem ruky. - Aj toto dokážem!
Pozriem sa doľava a doprava. - Aj toto dokážem!
A budem lietať ako vták. - Aj toto dokážem!
Otočím hlavu. - Aj toto dokážem!
A potom si sadnem, vstanem a vôbec sa neunavím. - Aj toto dokážem!
Trochu poskočím. - Aj toto dokážem!
A pôjdem pešo. - Aj toto dokážem!
Ak budem musieť, pobežím. - Aj toto dokážem!
Dokážem čokoľvek na svete!
5. Nájdite pár (snímka 14)
6. Nájdite tieň (snímka 15)
7. Hra „Ukáž svoje emócie“
Chlapci, vidím, aký máte záujem, aký ste pozorný! Viete, ako identifikovať a prejaviť emócie?
Áno!
A kocka emócií nám pomôže!
Na hodinách sme sa naučili veľa emócií. Aký druh, poviete si.
Detské možnosti: (radosť, strach, prekvapenie..)
Navrhujem hrať a ukázať emócie, ktoré sú na kocke nakreslené. Poďme sa striedať v hode kockou!
(Dieťa hádže kockou, pomenuje emóciu deťom a ukáže ju)
8. Obrysy (snímka 16)
9. Aké položky chýbajú? (snímka 17)
10. Prstová gymnastika.
Prišli sme na dvor na prechádzku.
Jeden dva tri štyri päť
Ohýbajte prsty jeden po druhom
Prišli sme na dvor na prechádzku.
„Choďte“ po stole pomocou ukazováka a prostredníka
Vyrezávali snehovú ženu,
„Urobte“ hrudku dvoma dlaňami
Vtáky boli kŕmené omrvinkami,
Drvivé pohyby všetkými prstami
Potom sme išli dole kopcom,
Prejdite ukazovákom pravej ruky po dlani ľavej ruky
A tiež ležali v snehu.
Dlane položíme na stôl, najskôr jednu stranu, potom druhú.
A hádzali sme snehové gule
napodobňovať pohyby na základe textu
Všetci prišli domov zasypaní snehom.
Vytraste si dlane
Zjedli sme polievku a išli spať.
Pohyby pomyselnou lyžičkou, ruky pod lícami.
Znie pokojná hudba.
Psychológ: Deti, zatvorme oči, relaxujme a počúvajme krásnu hudbu.
(Deti, ktoré sedia na stoličkách, zatvoria oči, v tomto čase psychológ potichu položí truhlu na stôl.)
Psychológ: Uvoľnený... Otvor oči... Och, pozri, objavila sa tu nejaká truhlica, pozrime sa, čo je v nej! (Otvor hruď)
A obsahuje presne tie polovice srdiečok, ktoré sme hľadali. Vyberme ich a zbierame celé srdcia a kombinujme ich podľa farieb. (Deti dokončia úlohu.)
Psychologička číta priania a rozdáva deťom srdiečka. Želám ti:
Veľa šťastia a úsmevov!
Radosť a veľa šťastia!
Príjemnú zábavu a úspech!
Skutočný priatelia!
Majte dobrú náladu!
Šťastie a teplo!
Kompik: Chlapci, páčil sa vám výlet do Krajiny poznania?
Áno!
Kompik: Tiež som si s tebou rád zahral! Dúfam, že ťa čoskoro uvidím! čau čau!(snímka 18)
Reflexia.
Chlapci, boli ste veľmi pozorní! Výborne! A teraz chcem vedieť, čo sa vám dnes najviac páčilo? Akú máš momentálne náladu?
Zbohom!